Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-11 11:50:52
Autor zdjęcia/źródło: zdrowa dieta @unsplash
Kazdy z nas zna kogoś, kto zaczynał kilka razy dietę ale nigdy w żadnej nie wytrwał. Dietetyk Justyna Posłuszna w swojej praktyce wielokrotnie spotyka się z różnymi przykładami i wymówkami. Teraz podpowiada, co możesz zrobić dla swojego zdrowia i lepszego samopoczucia, by wytrwać i zmienić nawyki żywieniowe.
Jeśli przez wiele lat odżywiałaś się źle, a każdy stres jest dla Ciebie pretekstem do zjedzenia pączka, czy posiłku typu fastfood, to wytrwanie w zdrowej diecie może być bardzo trudne. Poniżej przedstawiam kilka wypróbowanych metod, które mogą ułatwić zmianę nawyków żywieniowych na lepsze:
Znajdź swoją osobistą motywację. Warto zadać sobie kluczowe pytania: Dlaczego potrzebuję tych zmian? W jaki sposób te pozytywne zmiany wpłyną na moje zdrowie, albo zdrowie moich bliskich – rodziny, dzieci? Czy mam jakieś obciążenie genetyczne np. cukrzycą? Czy zależy mi na skutecznej profilaktyce? Warto też wprowadzić wizualizacje – zobrazować sobie jak te zmiany wpłyną na mnie za 1 rok czy nawet 50 lat. Można wyobrażać sobie siebie jako super sprawną i zdrową 80-latkę, która bawi się z wnukami, albo pełne wigoru życie na emeryturze, czy siebie w super obcisłej sukience, w którą od dawna chciałaś się wcisnąć. Warto wracać do tych obrazów zawsze, kiedy masz pokusę, która może zaburzyć Twój plan zmian.
Zasada małych kroczków. Jeśli jesteś na początku swojej przygody ze zdrowym odżywianiem i nie czujesz się na siłach wprowadzić wielu zmian na raz – spróbuj stopniowo. Odrzuć najpierw to, co najgorsze – jedzenie przetworzone, słodkie napoje gazowane i cukier. Za jakiś czas zamień białe, pszenne pieczywo na żytnie, zdrowsze. Stopniowo wprowadzaj więcej warzyw. Zacznij pić więcej wody.
Wpleć zmiany z rutynowe działania. Nasz mózg lubi działać na zasadzie skojarzeń. Warto to wykorzystać przy zmianie nawyków. Przykładowo – gdy masz 15 minut przerwy pomiędzy jedną czynnością a drugą – wypij wtedy zdrowy, zielony koktajl (np. czekając aż wyschną Ci włosy).
Wprowadzaj plany, gdy Twój umysł jest wyspany i pełen energii. Gdy rano zaplanujesz sobie jadłospis na resztę dnia, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że będziesz go przestrzegać. Brak takich planów może zaprzepaścić Twoją dietę, zwłaszcza jeśli przez cały dzień będziesz bardzo zajęta, wieczorem wrócisz wyczerpana do domu bez pomysłu co zjeść. Wtedy dużo łatwiej o coś niezdrowego.
Nie wprowadzaj zmian, kiedy jesteś wyczerpana/zestresowana. Brak snu, zmęczenie to czynniki, które nie sprzyjają zmianom. Gdy chcesz zacząć nową dietę – zrób to w weekend, kiedy masz więcej czasu dla siebie, jesteś wyspana i lepiej zmotywowana.
Stwórz otoczenie sprzyjające zdrowym nawykom. Jeśli masz w domu niezdrowe przekąski „dla gości” – pozbądź się ich. Często spotykam się z tym w swojej praktyce, kiedy moi pacjenci zaprzestają stosowanie diety – bo w domu ciągle jest coś słodkiego. Można w ten sposób ćwiczyć silną wolę, jednak gdy ktoś ma ją słabą – może być to za trudne wyzwanie. Warto lodówkę zapełnić zdrowym jedzeniem, zrobić porządki w kuchni, ewentualnie przygotować jakieś „zdrowe przekąski” na wypadek kryzysu.
Znajdź wsparcie w bliskich. To bardzo ważny punkt przy wprowadzaniu zmian. Gdy chcesz zmienić swoje nawyki warto poszukać wsparcia w przyjaciołach, rodzinie, znaleźć w swoim otoczeniu takie osoby, które będą nam kibicować i pozytywnie motywować. Może współmałżonek też spróbuje zdrowej diety? Przyjaciółka będzie z Tobą biegać? Gdy są w otoczeniu osoby, które krytykują albo wyśmiewają chęć do zmian – warto ich unikać.
Gratuluj sobie małych osiągnięć. Każdego dnia wieczorem pochwal samą siebie! Wypisz sobie listę rzeczy które udało już się osiągnąć. To nie musi być nic wielkiego – może to być coś na zasadzie: „odmówiłam pączka w pracy”, „przeszłam pieszo dwa przystanki do pracy”, „zjadłam zdrowy lunch”.
Justyna Posłuszna – biolog o specjalności molekularnej
Odkąd udało jej się pokonać wiele własnych problemów przy pomocy zmiany stylu życia, dzieli się tą wiedzą z innymi. Dziś wie, że nic nie dzieję się bez przyczyny – każda choroba rozwija się na skutek braków w codziennym pożywieniu, nadmiaru toksyn, czy w wyniku długotrwałego stresu. Uważa też, że geny nie determinują całego naszego życia – nie możemy zrzucać na nie winy za nasze zdrowie.
W poradni MedFood jej specjalizacją leczniczą są: nowotwory, autyzm, metylacja, biochemiczne tematy z zakresu dietetyki, dieta ketogeniczna, pamięć, mózg funkcjonowanie, układ nerwowy, histamina, zaburzenia genetyczne.
>> WIĘCEJ NA stronie medfood.com.pl
CZYTAJ TEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.